körotonomedya > türkçe > theoria
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Korku Mikrobu

Arman Artuç

Bu kadar uzağa geldim ama maalesef o mikrobu çıkartamayıp yanımda getirmişim. Oysa hele de son 6 aydır kendimce New York'ta yepyeni bir hayatım var artık, İstanbul, Türkiye, Ermeni filan geride kaldı diye düşünüyordum.

Çok yazık oldu, çok ağladım, İstanbul'daki babam da ağladı, eminim artık Yedikule'de hastanede yatan bizim bakkal Artin de ağlamıştır.

Hrant Dink'i katlettiler!! "Korku" mikrobu geldi yine göğsüme yerleşti...

Kıvırtmamın anlamı yok, özellikle son zamanlarda etrafımdakilere Hrant Dink'in fikirlerinden ne kadar uzakta olduğumu söyleyip duruyordum. Konuştuklarım, arkadaşlarım yazsana diyordu.

Yazmadım...

O iş vardı, bu iş vardı, kaynadı gitti. İşin kötüsü artık bir anlamı da kalmadı.

Hrant Dink'i katlettiler!! "Korku" mikrobu geldi yine göğsüme yerleşti...

Arasıra düşünüyordum, "Hrant Dink benim için neyi simgeliyor?" diye, beğenmesem de kızsam da hep anlayamadığım bir merak ile yaklaşıyordum söylediklerine ve yazdıklarına.

Ortalama T.C. vatandaşı için herhalde Hrant Dink sözlükteki "Türkiye Ermenisi" maddesinin karşılığı olur diye düşünüyordum. Büyük bir grup için düşman/kalleş/hain, küçük bir gruba göre ise aydın/ilerici/demokrat. Ermeniydi, gazete çıkarıyordu, eski solcuydu, vs. vs.

Yok kardeşim! Bunların hiçbiri değildi benim için ifade ettikleri.

Hani uzaktan da olsa bir meramımız vardı, hele son zamanlarda Hrant'ın oğlu Arat ve kardeşim Herman arkadaşlıklarını akrabalığa çevirince, ulan acaba anladım mı bu adamı diye sordum kendime. Yani bir yakınlık mı hissediyordum?

Yok vallahi o da değil, anlayamadım oturdum yerime.

Hrant Dink'i katlettiler!! "Korku" mikrobu geldi yine göğsüme yerleşti...

Benim anlamam için onun ölmesi gerekmiş. Ne acı... Meğer Hrant Dink benim için 10-12 sene önce içimden çıktığını düşündüğüm "korku"yu simgeliyormuş, şu içimizden attığımızı. Sadece benim değil birçok İstanbullu Ermeni'nin onun sayesinde kurtulduğunu sandığını. Peki ne oldu, onu öldürdüler ve mikrop geldi yine göğsüme girdi, hem de bu kadar kilometre uzaktayken.

Herkes demokrasi şehidi filan diye geveliyor yine Türk basınında. Maalesef doğruyu bir tek kişi söyleyebilmiş. "Hrant Dink'i Ermeni olduğu için öldürdüler!"

Kuzenim soruyordu sabah "Arman ahparig, korku bizim genlerimizde mi var?" diye. Haklı olmasın?

Hrant Dink'i katlettiler!! Çok yazık oldu!

19 Ocak 2007

 
  arama     rss-feed    bize yazın    harita metot    ENGLISH